Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Позивач просив суд усунути та не чинити перешкод йому у вихованні та спілкуванні з донькою та сином, а також визначити спосіб його участі у вихованні та спілкуванні з дітьми до досягнення ними повноліття шляхом встановлення систематичних особистих побачень без присутності матері без обмеження місця зустрічей та з правом поїздок по території України, у тому числі до бабусі, згідно з запропонованим графіком. Позивач зазначав, що після того як він одружився вдруге, відповідач почала перешкоджати йому спілкуватися та бачитися з дітьми, зустрічатися особисто, замінила замки в квартирі, у зв`язку з чим він змушений чекати дітей біля під`їзду, оскільки в інший спосіб побачитися з ними не має можливості.
Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Суд виходив з того, що зазначений спосіб участі батька у вихованні дітей забезпечить справедливий баланс між правами та обов`язками сторін, рівність таких прав і обов`язків по відношенню до дітей, які мають однакову прихильність до обох батьків. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо доцільності зміни способу участі батька у вихованні дітей та зменшення часу для їх особистих побачень та прийняв нове рішення про часткове задоволення позову. При цьому суд врахував висновок органу опіки та піклування. Позивач подав касаційну скаргу, в якій зазначав про те, що висновок органу опіки та піклування не можна вважати обґрунтованим, оскільки в ньому не визначено місце проведення зустрічей з дітьми, присутність або неприсутність матері, натомість вказано, що в іншій час позивач може бачити дітей за домовленістю з відповідачем, не взявши до уваги наявність тривалого конфлікту між колишнім подружжям та неможливість дійти згоди щодо участі у спілкуванні з дітьми. Касаційний цивільний суд змінив постанову суду апеляційної інстанції та визначив порядок побачень батька з дітьми без присутності матері.
Суд роз’яснив, що батько, який проживає окремо від дитини, також має право на особисте спілкування з нею, а мати не має права перешкоджати батьку спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не має негативного впливу на нормальний розвиток дитини. Колегія суддів ВС дійшла висновку про доцільність проведення побачень дітей з батьком у запропонованому органом опіки та піклування порядку без присутності матері, оскільки особисті конфліктні відносини між сторонами не повинні порушувати інтереси дітей, спричиняти на них негативний вплив (постанова від 11.12.2019 у справі № 753/15487/18).
За посиланням:
https://ukrainepravo.com/law-practice/practice_court/vs-vkazav-koly-provedennya-pobachen-ditey-z-batkom-dotsilno-bez-prysutnosti-materi/
Прес-служба суду
Круховська С.М. (03479) 2-40-83