flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Конституційність судової реформи вже під сумнівом

03 жовтня 2016, 14:21

 Конституційність судової реформи вже під сумнівом

На четвертий день від початку дії судової реформи Верховний Суд України вирівшив звернутися до Конституційного Суду України з приводу визнання неконституційною ліквідації вищих спеціалізованих судів та проведення конкурсного відбору суддів Верховного Суду України.                                                                                                                    

Відповідне рішення ухвалив Пленум Верховного Суду України 3 жовтня, передає кореспондент «Закону і Бізнес». У своєму поданні Пленум Верховного Суду України просить Конституційний Суд України визнати неконституційними положення нової редакції Закону «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якими вищі спеціалізовані суди та Верховний Суд ліквідовуються, а замість них створюється новий Верховний Суд України з 4 касаційними та Великою палатами.                                                                                                

На думку Пленуму Верховного Суду України, законодавець порушив процедуру ліквідації судів. Адже повноваження щодо ліквідації судів віднесені до повноважень Президента України. А рішення про ліквідацію Верховного Суду України і вищих спецсудів прийняв інший орган — Верховна Рада України.                                                                        

Пленум Верховного Суду України також вважає неконституційним конкурсний відбір суддів до  нового Верховного Суду України та запровадження конкурсного відбору для суддів, у яких закінчився 5-річний термін повноважень.                                                                    

Також Пленум Верховного Суду України вважає, що судова реформа запроваджує нерівність серед суддів. Адже  судді, які пройшли конкурсний відбір і кваліфікаційне оцінювання, отримуватимуть набагато більш високу заробітну плату, ніж судді, які ще не пройшли таку процедуру.    «Закон прийнятий на емоціях, закон прийнятий ситуаційно», - заявив Голова ВС Ярослав Романюк. Він вважає, що Закон «Про судоустрій і статус суддів» прийнятий в результаті політичних домовленостей.                                                                              

Звернення до Конституційного Суду України підтримала також голова Ради суддів України Валентина Сімоненко. До речі, як відзначав «Закон і Бізнес» (див. «Касаційна заковика», №39), у Законі не враховано й внесені зміни до Конституції України в частині існування окремо Верховного Суду й окремо — судів касаційної інстанції.                                   

Нагадаємо, що 30 вересня набули конституційні зміни в частині правосуддя і новий Закон «Про судоустрій і статус суддів». Серед іншого, Закон передбачає, що вищі спецсуди ліквідуються і створюється новий Верховний Суд України. Усі 200 суддів нового Верховного Суду України  повинні бути призначені за результатами конкурсу.

За матеріалами газети Закон і Бізнес