flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Витребування майна, а не визнання права власності, є ефективним захистом прав інвестора — Верховний Суд

16 липня 2025, 14:53

     У разі відчуження забудовником об'єкта інвестування третій особі ефективним способом захисту прав інвестора є витребування майна від добросовісного набувача, а не визнання права власності.

     Якщо інвестор повністю виконав умови інвестиційного договору та набув майнові права на об'єкт інвестування, але забудовник незаконно відчужив квартиру третій особі, належним способом захисту є витребування майна в добросовісного набувача відповідно до ст. 388 ЦК України, а не визнання права власності. Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду.

     Обставини справи:

     Позивачка звернулася до суду з позовом, у якому, зокрема, просила визнати недійсними договори купівлі-продажу майнових прав, укладені з третіми особами, та визнати за нею право власності на об’єкт інвестування. На обґрунтування заявлених вимог посилалася на те, що між нею і товариством було укладено договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру, вартість яких вона повністю сплатила. Однак товариство безпідставно припинило дію договору та продало майнові права на спірну квартиру іншій особі, яка згодом їх перепродала. Позивачка наголошувала на фраудаторності укладених договорів купівлі-продажу.

     Суди попередніх інстанцій відмовили в задоволенні вимог про визнання недійсними договорів купівлі-продажу майнових прав та визнання права власності. Зокрема, апеляційний суд зазначив, що такі вимоги позивачки не призведуть до поновлення її майнових прав, а тому є неефективними. Оскільки позивачка повністю сплатила вартість майнових прав на квартиру, в неї з моменту завершення будівництва виникло право на об’єкт інвестування та право на його витребування.

     ВС погодився з висновками судів про те, що права позивачки внаслідок недобросовісних дій забудовника є порушеними, оскільки вона як потенційний первісний набувач спірного нерухомого майна – квартири, виконавши повністю умови договору купівлі-продажу майнових прав, мала правові очікування на отримання у власність проінвестованого нею об’єкта, однак була позбавлена можливості набути у власність квартиру після введення будинку в експлуатацію. Об’єкт інвестування, який вона мала набути у власність з моменту завершення будівництва, фактично вибув з її володіння поза її волею після введення будинку в експлуатацію.

     Якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до ст. 388 ЦК України майно не може бути витребуване в нього (ч. 1 ст. 330 ЦК України).

     Власник має право витребовувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ч. 1 ст. 387 ЦК України).

     За посиланням: https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/336110-istrebovanie-imuschestva-a-ne-priznanie-prava-sobstvennosti-yavlyaetsya-effektivnoy-zaschitoy-prav-investora-verkhovnyy-sud