Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховний Суд зазначив, що автомобіль не використовувався для виконання об’єктивної сторони кримінального правопорушення, а тому в цьому разі спеціальна конфіскація не підлягає застосуванню.
Спеціальна конфіскація не може бути застосована до автомобіля, якщо у формулюванні обвинувачення, визнаного судом доведеним, відсутнє посилання на використання обвинуваченим цього транспортного засобу як знаряддя злочину. Про це зазначив Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові від 7 травня 2025 року по справі №335/12523/23.
Так, місцевий суд визнав винуватим і засудив обвинуваченого за ч. 3 ст. 114-2 КК та конфіскував в дохід держави як засіб вчинення злочину автомобіль ЗАЗ-110307, технічний паспорт на нього, ключі в кількості 3 штук та брелок від сигналізації. Апеляційний суд змінив цей вирок, на підставі ст. 96-1, п. 4 ч. 1 ст. 96-2 КК застосував спеціальну конфіскацію щодо мобільного телефону «Redmi Note 9», легкового автомобіля ЗАЗ-110307, технічного паспорта на вказаний автомобіль, ключів від нього та брелку сигналізації, передавши їх у власність держави.
У касаційній скарзі захисник вважає, що апеляційний суд невмотивовано застосував до його підзахисного спеціальну конфіскацію стосовно автомобіля ЗАЗ-110307 як засобу вчинення злочину, адже цей автомобіль не є засобом вчинення інкримінованого підзахисному кримінального правопорушення.
Позиція Верховного Суду
Верховний Суд змінив рішення судів попередніх інстанцій і скасував застосовану спеціальну конфіскацію автомобіля.
В обґрунтування позиції ККС ВС вказав, що за змістом судових рішень, у формулюванні обвинувачення, визнаного судом доведеним, будь-які посилання на використання обвинуваченим вказаного автомобіля як знаряддя злочину відсутні. Тобто автомобіль не використовувався для виконання об’єктивної сторони кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК, а тому в цьому разі спеціальна конфіскація не підлягає застосуванню.
За посиланням: https://sud.ua/uk/news/publication/334854-spetskonfiskatsiya-ne-mozhet-byt-primenena-k-avtomobilyu-esli-prokuror-ne-ukazal-na-ispolzovanie-avto-kak-orudiya-prestupleniya-verkhovnyy-sud