flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховний Суд вказав, з якого моменту обчислюється позовна давність за вимогою кредитора про застосування наслідків нікчемного правочину

03 липня 2025, 15:54

    Спадкування не перериває та не поновлює позовної давності, спадкуванням є лише перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), тому закріплений у ч. 3 ст. 261 Цивільного кодексу особливий початок перебігу позовної давності до вимог про застосування наслідків нікчемного правочину поширюється не тільки на сторони нікчемного правочину, а й на їхніх правонаступників. Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду (постанова від 2 червня 2025 року у справі № 201/2056/22 (провадження № 61-17372сво24)), забезпечуючи єдність судової практики.

   Обставини справи

   У справі, що переглядалася, позивачі, які є спадкоємцями боржника, звернулися до суду з позовом до банку про повернення безпідставно набутих коштів, сплачених спадкодавцем на виконання нікчемного пункту кредитного договору. Під час розгляду справи в суді першої інстанції кредитор (відповідач) заявив про сплив позовної давності.

   Суди позов задовольнили, дійшовши висновку про його обґрунтованість. Стосовно заяви представника відповідача про застосування позовної давності суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, зазначив, що ця заява не підлягає задоволенню, оскільки в позивачів виникли права на грошові кошти, сплачені спадкодавцем як винагорода за надання фінансового інструменту на виконання пункту кредитного договору, з часу відкриття спадщини. На думку судів, положення ч. 3 ст. 261 ЦК, згідно з якими перебіг позовної давності за вимогами про застосування наслідків нікчемного правочину починається від дня, коли почалося його виконання, стосуються тільки виконавців нікчемного правочину і не стосуються позивачів, оскільки на час виконання спірного пункту кредитного договору в них не було жодних прав за цим договором.
   За посиланням: https://jurliga.ligazakon.net/news/237417_verkhovniy-sud-vkazav-z-yakogo-momentu-obchislyutsya-pozovna-davnst-za-vimogoyu-kreditora-pro-zastosuvannya-nasldkv-nkchemnogo-pravochinu