Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Коли немає заповіту, право на спадщину мають родичі померлого, залежно від ступеня спорідненості та визначеної законом черговості. Міністерство юстиції України роз’яснило, що у випадках, коли особа померла і не залишила заповіту, спадкування відбувається за законом. У таких ситуаціях спадкоємцями можуть стати найближчі родичі померлого — зокрема, діти, один із подружжя, батьки та інші особи відповідно до черговості, встановленої Цивільним кодексом України. Главою 86 Кодексу встановлено черговість спадкування за законом. Спадкоємці одержують право на спадкування почергово, залежно від ступеня спорідненості. Кожна наступна черга одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. Всього існує 5 черг спадкоємців за законом:
- перша черга - діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Потрібно зазначити, що діти, які народжені не в зареєстрованому шлюбі, але у свідоцтві про народження вказані батько та матір, чи щодо яких встановлений у судовому порядку факт батьківства, мають такі ж права на спадщину, як і ті, що народжені у шлюбі. Вони мають рівний статус. До спадкоємців першої черги належать також усиновлені діти.
- друга черга - рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері;
- третя черга - рідні дядько та тітка спадкодавця;
- четверта черга - особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини;
- п’ята черга - інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
За посиланням: https://sud.ua/uk/news/ukraine/326536-kto-imeet-pravo-na-nasledstvo-posle-smerti-rodstvennika-bez-zaveschaniya-razyasnenie-minyusta?fbclid=IwY2xjawJPbcJleHRuA2FlbQIxMQABHcwfa6zHoPMdalPWSIChHR5gPNHDiWxQoZjd2HRy4vMTTAlZp35utvpvxw_aem_ztMJ7_XbNEe7iMzh7zfMDg