Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В газеті "Голос України" від 28 лютого 2025 року було опубліковано Закон України № 4219-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю".
Цей Закон набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (29 лютого), та вводиться в дію з 1 січня 2026 року, крім підпункту 6 пункту 2 розділу I цього Закону, який набирає чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування підприємств/підприємців трудової інтеграції осіб з інвалідністю, підприємств захищеного працевлаштування.
В Мінсоцполітики пояснили, що Закон змінює підходи до працевлаштування людей з інвалідністю, забезпечуючи їм рівні можливості на ринку праці та систему підтримки. Документ імплементує пункти "g" та "i" Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.
Серед основних нововведень:
- розширення можливості працевлаштування для людей з інвалідністю, які включають органи державної влади та місцевого самоврядування;
- соціальний супровід на робочому місці: людина з інвалідністю отримує послугу соціального супроводу на робочому місці (у взаємодії з роботодавцем, трудовим колективом), додатково може залучатися персональний асистент, перекладач жестової мови.
- професійна адаптація (залучення приватних агенцій для працевлаштування людей з інвалідністю, фінансування освіти та перепідготовки осіб з інвалідністю).
- фінансування облаштування робочого місця (впровадження державних стандартів облаштування робочого місця для різних видів втрати функціоналу, роботодавець може отримати компенсацію за застосування розумного пристосування робочого місця для працівника з інвалідністю за рахунок спеціально створеного фонду, що наповнюється з цільових внесків; людина з інвалідністю, яка здійснює діяльність як ФОП, також може отримати компенсацію для облаштування свого робочого місця).
- можливість вибору для роботодавця: працевлаштувати осіб з інвалідністю в межах нормативу або сплатити цільовий внесок, який спрямовується до фонду для підтримки працевлаштування людей з інвалідністю.
- нові можливості для соціального підприємництва, а саме пільги та компенсації можуть отримати не лише підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, а й будь-які підприємства, що працевлаштовують визначену в законі кількість людей з інвалідністю; розширюються критерії для створення підприємств трудової інтеграції та захищеного працевлаштування.
За посиланням: https://jurliga.ligazakon.net/news/234471_pratsevlashtuvannya-lyudey-z-nvaldnstyu-noviy-zakon-vvoditsya-v-dyu-z-1-schnya-2026-roku