flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області на тему «Зловживання процесуальними правами»

На виконання листа Апеляційного суду Івано-Франківської області «Щодо проведення узагальнення судової практики», Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області проведено узагальнення судової практики на тему: «Зловживання процесуальними правами» за період з 15.12.2017 року по 30.06.2018 року.

Метою узагальнення є встановлення суддями Тлумацького районного суду Івано-Франківської області випадків зловживання учасником цивільного провадження процесуальними правами та застосованих заходів, визначених процесуальним законодавством; визначення категорії справ, в яких судом найчастіше встановлюються факт зловживання процесуальними правами; узагальнення практики застосування судом процесуальних заходів, що вживаються для запобігання та реагування на зловживання учасниками судового процесу процесуальними правами; виявлення проблемних питань, які виникають та потребують роз’яснення під час застосування судом заходів щодо запобігання зловживанню процесуальними правами та вживання процесуальних дій, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.

Невід’ємним конституційним правом людини і громадянина є право на судовий захист, закріплене в Конституції України.

Реалізація суб’єктивного права на судовий захист має негативний аспект, який, як правило, залишається поза увагою дослідників. Мова йде про недобросовісне використання процесуальних прав, в тому числі права на судовий захист.

З проблемою зловживань процесуальними правами безпосередньо пов’язано питання про поняття і ознаки цивільних процесуальних правопорушень і цивільної процесуальної відповідальності. Метою дослідження є пошук шляхів підвищення ефективності цивільного процесу за рахунок боротьби із зловживаннями процесуальними правами.

Зловживання процесуальними правами різко дисонує з проголошеними законодавцем цілями і завданнями цивільного судочинства. Правильний та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ в умовах процесуальної недобросовісності стає скрутним, оскільки дії суб’єктаправопорушника перешкоджають вирішенню цих завдань. Не дивлячись на те, що завдання правильного та своєчасного розгляду і вирішення цивільної справи ставиться не перед сторонами процесу, а перед органом судової влади, вказана обставина жодною мірою не виправдовує поведінку осіб, що беруть участь в справі, направлене на те, що умисне перешкодило досягнення органом судової влади вказаних завдань. Особи, що беруть участь в справі, не мають прямого юридичного обов’язку сприяти суду в правильному та своєчасному розгляді і вирішенні цивільної справи, проте за ними повинен бути визнаний обов’язок утримуватися від дій, здатних перешкоджати досягненню названих завдань.

Під зловживанням процесуальними правами слід розуміти особливу форму цивільного процесуального правопорушення, тобто умисні недобросовісні дії учасників цивільного процесу (а в окремих випадках і суду), що супроводжуються порушенням умов здійснення суб’єктивних процесуальних прав і здійснювані лише з видимістю реалізації таких прав, пов’язані з обманом відносно відомих обставин справи, в цілях обмеження можливості реалізації або порушення прав інших осіб, що беруть участь в справі, а також в цілях того, що перешкодило діяльності суду по правильному та своєчасному розгляду і вирішенню цивільної справи, що ваблять застосування засобів цивільного процесуального примушення.

На теперішній час судді обмежені в можливостях впливу на недобросовісну поведінку сторони, що дозволяє зацікавленій особі різними способами затягувати розгляд справи, перешкоджати ухваленню несприятливого для себе судового рішення і здійснювати інші протиправні дії у сфері цивільного судочинства.

Відповідно до переліку питань, зазначених в листі Апеляційного суду Івано-Франківської області, аналізу підлягала одна цивільнасправа № 353/2/18 за позовом П., який діяв в інтересах Ю., до Приватного акціонерного товариства «Зернопродукт МХП» про визнання недійсним договорів оренди землі та повернення земельних ділянок (суддя Лущак Н.І.)

П., який діяв в інтересах Ю., звернувся в суд з позовом до ПрАТ «Зернопродукт МХП» з чотирма позовними вимогами немайнового характеру та чотирма позовними вимогами майнового характеру, а саме про:

- визнання недійсним Договору оренди землі № ОБ-490 від 14.03.2016 року;

- зобов’язання ПрАТ «Зернопродукт МХП» повернути Ю. земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться вурочищі «Ковбасянка» на території Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області, контур 156, площею 0,4026 га;

- визнання недійсним Договору оренди землі № ОБ-489 від 14.03.2016 року;

- зобов’язання ПрАТ «Зернопродукт МХП» повернути Ю. земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться вурочищі «Ковбур» на території Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області, контур 181, площею 0,2000 га;

- визнання недійсним Договору оренди землі № ОБ-492 від 14.03.2016 року;

- зобов’язання ПрАТ «Зернопродукт МХП» повернути Ю. земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться вурочищі «Чортовецька дорога» на території Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області, контур 158, площею 0,3606 га;

- визнання недійсним Договору оренди землі № ОБ-491 від 14.03.2016 року;

- зобов’язання ПрАТ «Зернопродукт МХП» повернути Ю. земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться вурочищі «Кадіб» на території Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області, контур 169, площею 0,7586 га.

Ухвалою судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Лущак Н.І. від 26.01.2018 року вищевказану справу прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 09 год. 00 хв. 23.02.2018 року.

23.02.2018 року, у зв’язку з перебуванням головуючої судді у відрядженні (довідка секретаря судового засідання від 23.02.2018 року), підготовче судове засідання було відкладено на 09 год. 00 хв. 02.04.2018 року.

В підготовчі судові засідання 02.04.2018 року, 10.05.2018 року та 08.06.2018 року позивач Ю. та його представник – адвокат П., не з’являлись, причин неявки суду не повідомляли, хоча були двічі належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення підготовчих судових засідань.

Представник відповідача ПАТ «Зернопродукт МХП» в підготовчі судові засідання жодного разу не з’явився, причин неявки суду не повідомив, хоча був неодноразово повідомлений про дату, час та місце проведення підготовчих судових засідань.

У зв’язку з неявкою в підготовче судове засідання всіх учасників справи, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 257 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з’явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез’явлення не перешкоджає розгляду справи.

Зважаючи на те, що позивач Ю. та його представник – адвокат П. неодноразово належним чином повідомлялись судом про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання, проте вони в підготовче судове засідання не з’являлись, від них не надходило заяв про розгляд справи у їх відсутності, що свідчило про небажання позивача та його представника підтримувати позовні вимоги та зловживання ними процесуальними правами, а тому суд прийшов до висновку, що позовну заяву про визнання недійсним договорів оренди землі та повернення земельних ділянок – залишити без розгляду і постановив відповідну ухвалу.

Зловживання процесуальними правами – серйозна перешкода на шляху побудови правової держави та незалежного суду як її складової. Введення в законодавство відповідальності за такі дії є серйозним кроком уперед, який наближає Україну до бажаних європейських стандартів судочинства.

Знайти баланс між правом на справедливий суд, доступністю правосуддя та зловживаннями учасників справи – необхідність для остаточного оновлення судової системи.  

 

 

 

В.о. голови

Тлумацького районного суду                                            Н.І. Лущак