flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області на тему «Спрощене позовне провадження: новий досвід»

На виконання доручення Апеляційного суду Івано-Франківської області «Щодо проведення узагальнення судової практики», Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області проведено узагальнення судової практики на тему: «Спрощене позовне провадження: новий досвід» за період з 15.12.2017 року до 31.08.2018 року.

Метою узагальнення є аналіз кількості справ, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, порівняно із загальною кількістю справ, яка знаходилася на розгляді в Тлумацькому районному суді Івано-Франківської області в порядку позовного провадження у зазначений період; аналіз кількості розглянутих малозначних справ, справ у трудових правовідносинах та справ, про спрощену процедуру розгляду яких заявлено позивачем; аналіз кількості ухвал про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження; процедуру застосування частин п’ятої-сьомої статті 279 ЦПК України; аналіз кількості рішень, скасованих апеляційним судом з підстав, передбачених пунктом 7 частини третьої статті 376 ЦПК України, та рішень, які залишені без змін, за умови їх оскарження саме з підстав помилкового розгляду за спрощеною процедурою; наведення прикладів типових помилок при визначенні провадження, правилами якого має розглядатись справа; зазначення проблемних питань, які потребують роз’яснення, надання інформації щодо реалізації принципу процесуальної економії із запровадженням нової форми судового процесу – спрощене позовне провадження (зменшення навантаження на суди).

Новий ЦПК України запровадив нові інститути та поняття цивільного процесуального права: малозначні спори, малозначні справи, справи незначної складності. Усі ці поняття стосуються нової форми судового процесу – спрощеного провадження. Відповідно до ч.2 ст. 19 ЦПК, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження. Тобто, спрощене провадження є окремим видом позовного провадження. В той же час треба визнати, що спрощене провадження має похідний характер від загального позовного провадження. Це випливає з ч.1 ст.279 ЦПК: «Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі» (глава Х розділу ІІІ ЦПК).       

За період з 15.12.2017 року до 31.08.2018 року за правилами позовного провадження розглянуто 205 цивільних справ, з яких:

47 справ розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, що становить 22,93 % від кількості всіх цивільних справ, розглянутих за правилами позовного провадження, які визнані малозначними (справи № 353/216/18, № 353/269/18, № 353/285/18, № 353/290/18, № 353/551/18),

з них:

4 справи про спрощену процедуру розгляду яких заявлено позивачем, що становить 1,95 % від загальної кількості цивільних справ, які розглянуті за правилами позовного провадження та 8,51 % –від розглянутих справ за правилами спрощеного позовного провадження (справи № 353/242/18, № 353/278/18, № 353/286/18, № 353/527/18);

0 справ, розгляд яких відбувався б за правилами позовного провадження у трудових правовідносинах.

Вирішуючи питання, чи належить судова справа до категорії тих справ, розгляд яких проводиться у порядку спрощеного позовного провадження, суд, на підставі досліджених судом конкретних обставин у справі, у кожному конкретному випадку оцінював наявність критеріїв, з яких слід виходити, та вирішував це питання відповідно до принципу верховенства права.

 

Суддею Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Лущак Н.І. винесена 1 (одна) ухвала про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та заміни засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням(справа № 353/163/18).

 

Що стосується процедури застосування частин п’ятої-сьомої статті 279 ЦПК України, то слід зазначити, що судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області всі судові справи зазначеної категорії розглядали відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї зі сторін або з власної ініціативи суду, розгляд судових справ проводився в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

 

На рішення, винесені суддями Тлумацького районного суду Івано-Франківської, у справах, які розглядались в спрощеному позовному провадженні, не надходило жодної апеляційної скарги, а тому, підсумовуючи зазначене, можна дійти висновку, що типових помилок при визначенні провадження, за правилами якого має розглядатись справа, не допускалось.

Проблемними питаннями, що виникають при розгляді справ в Тлумацькому районному суді Івано-Франківської області зазначеної категорії, які потребують роз’яснень, є наступні питання:

 

1) яким чином суд може вирішити питання про змінупідстав та предмету позову, залучення співвідповідача, третьої особи, тощо до проведення першого судового засідання в справах спрощеного провадження?;

                                    

2) в яких випадках суд повинен перейти від спрощеного провадження до загального позовного провадження (окрім подання зустрічного позову та збільшення позовних вимог, розмір яких перевищує 500 розмірів прожиткового мінімуму)?        

                  

Проаналізувавши судову практику розгляду справ за процедурою спрощеного провадження, можна сказати, щоспрощене позовне провадження є процедурою розгляду спорів із незначною сумою в межах загального позовного провадження. Введення спрощеного позовного провадженнястало позитивним кроком, що відповідає загальносвітовим тенденціям. Проте, судова практика має виробити чіткі, прозорі, зрозумілі критерії для віднесення тієї чи іншої категорії справ до малозначних, і відповідно для розгляду цих справ у порядку спрощеного провадження. Основну роль щодо формування судової практики мають відігравати новий Верховний Суд та апеляційні суди.

 

 

В.о. голови

Тлумацького районного суду                                Н.І. Лущак