flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики розгляду Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області цивільних справ про визнання фізичної особи недієздатною та обмежено дієздатною за 2012 рік - І півріччя 2014 року.

                                                                        Узагальнення 

           судової практики розгляду Тлумацьким районним судом Івано-Франківської   області    цивільних справ про визнання фізичної особи недієздатною та

обмежено дієздатною за 2012 рік -  І півріччя 2014 року.

 

    Відповідно до листа Апеляційного суду Івано-Франківської області № 20830/7062/08-14/14 від 15.08.2014 року Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області було проведено узагальнення судової практики розгляду цивільних справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною, поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, встановлення над фізичною особою опіки та піклування, призначення опікуна чи піклувальника.

   Метою даного узагальнення є врегулювання спорів,  виявлення проблемних та спірних питань, які виникають при застосуванні норм матеріального та процесуального права в ході розгляду цивільних справ  про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною, поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, встановлення над фізичною особою опіки та піклування, призначення опікуна чи піклувальника.

           Об’єктом вивчення та аналізу є цивільні справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та прийняті по них рішення, нормативно правова база на підставі якої виносилися процесуальні документи, процесуальний порядок розгляду даної категорії справ.                                                                                             Цивільна дієздатність фізичної особи – це її здатність своїми діями набувати для себе цивільні права і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

            Стаття 39 ЦК України передбачає, що суд може визнати особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.     

           Відповідно до ч.4 ст.234 ЦПК України зазначена категорія справ розглядається судом у складі одного судді і двох народних засідателів. Суд розглядає справи за участю заявника та представника органу опіки та піклування. Особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, викликається в судове засідання, тільки якщо це можливо за станом її здоров’я. Питання про виклик такої особи судом вирішується в кожному випадку окремо, її неявка у судове засідання не позбавляє суд права розглянути справу її його відсутності.

Правовий статус народного засідателя визначається Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Відповідно до якого, народним засідателем є громадянин України, який у випадках, визначених процесуальним законом, вирішує справи у складі суду разом із суддею, забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.

Народні засідателі під час розгляду і вирішення справ користуються повноваженнями судді.

          Згідно вимог ч.3 ст. 237 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи недієздатною  може бути подана членами сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органами опіки та піклування психіатричним закладом.

  В провадженні Тлумацького районного суду Івано-Франківської області в 2012 році перебувало 9 цивільних справ про визнання фізичної особи недієздатною з яких по 7 справах судом винесено рішення про задоволення заяви та по 2 справах винесено рішення про залишення заяви без розгляду.

          Так, по цивільній справі № 916/2613/2012р. (головуюча суддя Лущак Н.І.) заяву Ф., заінтересована особа: орган опіки та піклування Тлумацької РДА про визнання фізичної особи недієздатною рішенням Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 09.08.2012 року задоволено - визнано брата заявниці недієздатним та встановленням над ним опіки. Судом було встановлено, що брат заявниці проживає разом з її сім’єю, ніде не працює, поводить себе агресивно, неодноразово лікувався в Івано-Франківській обласній психоневрологічній лікарні з діагнозом хронічний маячний розлад, афективно-параноїдний синдром з епізодами психомоторного збудження, асоціальною поведінкою, ускладнений алкоголізацією з соціально-трудовою дезадаптацією. Перебуває на диспансерному обліку  в психоневрологічному кабінеті Тлумацької ЦРЛ із приводу психічних захворювань.  Згідно висновку № 254 амбулаторної судово-психіатричної експертизи від 11.07.2012 року Ф. страждає стійким хронічним психіатричним розладом у формі вторинної деменції з психотичною симптоматикою, і зазначене захворювання позбавляє його здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними. В зв’язку з таким станом здоров’я брата, неадекватною поведінкою, не розумінням значення своїх дій та керування ними, над ним необхідно встановити опіку.

          По цивільній справі № 916/177/2012р. (головуюча суддя Лущак Н.І.) за заявою Х., заінтересована особа: орган опіки та піклування Тлумацької РДА про визнання фізичної особи недієздатною Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області було ухвалено рішення від 22.03.2012 року про задоволення заяви. Судом встановлено, що К. проживає одна в с. Пужники Тлумацького району. Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ІФ №123796 від 23.02.2004р. вона визнана інвалідом першої групи (дитинства), інвалідність встановлена довічно, потребує стороннього догляду. Як зазначено в довідці, виданої виконкомом Пужниківської сільської ради №21 від 25.01.2012р. догляд за нею здійснює заявниця. Рішенням виконавчого комітету № 4 від 17.01.2012р. заявниці надано дозвіл на оформлення догляду за родичкою, яка являється інвалідом першої групи. Відповідно до висновку про час настання інвалідності від 23.01.2012р. обласної психіатричної МСЕК родичці заявниці встановлено діагноз глибока розумова відсталість внаслідок «хвороби Дауна». Згідно висновку акту № 102 амбулаторної судово-психіатричної експертизи від 19.03.2012р. вона стаждає стійким хронічним психічним розладом – важкою розумовою відсталістю, і зазначене захворювання позбавляє її здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними. Таким чином судом заяву задоволено - визнано родичку заявниці недієздатною та встановлено над нею опіку.

       Також по цивільній справі № 916/2681/12 (головуюча суддя Лущак Н.І.) за заявою Г. про визнання недієздатною  її дочки за участю заінтересованої особи – органу опіки та піклування Тлумацької РДА, Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області винесено рішення від 25.05.2012 року про задоволення заяви та встановлення опіки над дочкою заявниці, оскільки дочка заявниці проживає в с. Пужники разом із сім’єю заявниці та довідки до акта огляду МСЕК серії 2-18 АЖ № 001103 від  22.01.1996 р. дочка заявниці визнана інвалідом першої групи (дитинства), інвалідність встановлено довічно, потребує постійного стороннього догляду та спостереження. Згідно висновку акту № 156 амбулаторної судово-психіатричної експертизи від 07.05.2012р. вона страждає стійким хронічним психічним розладом – глибокою розумовою відсталістю, і зазначене захворювання позбавляє її здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними.  

         Також на розгляді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області перебувала цивільна справа № 916/2772/12 (головуюча суддя Лущак Н.І.) за заявою Служби у справах дітей Тлумацької районної державної адміністрації в інтересах дітей про визнання недієздатною їхньої матері з тих підстав, що вона з 2004 р. перебуває на обліку в психіатричному кабінеті Тлумацької ЦРЛ з діагнозом «параноїдна прогредієнтна шизофренія на фоні сформованого дефекту особи». Згідно довідки МСЕК остання є інвалідом другої групи (психічного захворювання). Вона являється матір’ю неповнолітньої дочки. Згідно висновку акту № 163 амбулаторної судово-психіатричної експертизи від 14.05.2012 року Б. страждає стійким хронічним психічним розладом – параноїчною шизофренією і зазначене захворювання позбавляє її здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними. В зв’язку з таким станом здоров’я мати не здатна виконувати обов’язки щодо виховання та утримання неповнолітньої дочки, вихованням якої на даний час займається повнолітній брат. Враховуючи, те що на даний час дочка неповнолітня і потребує встановлення статусу дитини позбавленої батьківського піклування для влаштування під опіку, діючи з метою захисту прав та інтересів дитини необхідно в судовому порядку визнати її матір недієздатною. Дослідивши та оцінивши  матеріали справи, суд виніс рішення від 31.05.2012 року про задоволення заяви, визнання матері неповнолітньої дитини недієздатною та встановлення опіки над неповнолітньою дитиною.

            В провадженні Тлумацького районного суду перебувала цивільна справа № 916/2809/12  (головуючий суддя Гавриш Я.М.) за заявою Служби у справах дітей Тлумацької районної державної адміністрації в інтересах неповнолітньої дитини про визнання недієздатною її матері та встановленням опіки, з тих підстав, що матір неповнолітньої дитини згідно довідки МСЕК є інвалідом ІІ групи з дитинства (психічне захворювання) та не може займатися вихованням своєї дитини, яка перебуває на вихованні та утриманні бабусі. Згідно висновку органу опіки та піклування  Тлумацької РДА матір неповнолітньої дитини необхідно визнати недієздатною, оскільки неповнолітня дитина потребує встановлення опіки та призначення допомоги. Згідно висновку акту № 197 амбулаторної судово-психіатричної експертизи від 06.06.2012 року, П. страждає стійким хронічним психічним розладом – легкою розумовою відсталістю, і зазначене захворювання позбавляє її здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними. Оцінивши докази в їх сукупності Тлумацьким районним судом було ухвалено рішення від 25.06.2012 року про задоволення заяви - визнання матері недієздатною та встановлення над нею та її неповнолітньою дочкою опіки.

            З аналогічних підстав суддями Тлумацького районного суду виносились рішення про задоволення заяв про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки по решті справ окремого провадження розглянутих судом, за період за який проводиться аналіз (узагальнення).        

          Також в провадженні Тлумацького районного суду Івано-Франківської області перебувала 1 справа про визнання фізичної особи недієздатною по якій провадження закрито.

          Так, по цивільній справі  № 916/3109/2012р. за заявою К., заінтересована особа:  Грушківська сільська рада Тлумацького району Івано-Франківської області про визнання особи обмежено дієздатною, ухвалою суду Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 04.07.2012р. по вищевказаній справі відносно батька  заявника призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу. В судове засідання заявник не з’явився, однак на адресу суду надіслав заяву, яв якій просить скасувати ухвалу про призначення експертизи та закрити провадження у справі в зв’язку з тим, що 14.11.2012р. батько помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-НМ №161518 від 15.11.2012р. Перевіривши матеріали справи суд вирішив, що призначену по справі ухвалою амбулаторну судово-психіатричну експертизу відносно батька слід скасувати, а провадження у справі закрити, про що судом ухвалено відповідне рішення від 26.12.2012 року.

          За період 2013 року на розгляді в Тлумацькому районному суді Івано-Франківської області перебувало 5 цивільних справ про визнання фізичної особи недієздатною по яких були винесені рішення про задоволення заяви.

          По цивільній справі № 353/46/13р. (головуюча суддя Луковкіна У.Ю.) заяву Б., заінтересована особа: орган опіки та піклування Тлумацької РДА про визнання фізичної особи недієздатною рішенням Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 03.06.2013 року задоволено - визнано сина заявниці недієздатним. Судом було встановлено, що син заявниці проживає в с. Петрилів Тлумацького району разом з матір’ю, що підтверджується довідкою Петрилівської сільської ради Тлумацького району № 449 від 07.11.2012 року. Згідно витягу із акта огляду МСЕК серії МСЕ № 246106 від 04.06.2008 року визнаний інвалідом другої групи довічно, а відповідно копії посвідчення № 201695, виданого Тлумацьким ПФУ 14.03.2007 року він є інвалідом Армії 2 групи повічно. Неодноразово лікувався в ОПНЛ № 3  та № 1 з діагнозом: параноїдальна шизофренія з прогредієнтним перебігом. Згідно висновку акту № 5119 амбулаторної судово-психіатричної експертизи від 22.04.2013 року Б. страждає стійким хронічним психічним розладом – параноїдальною шизофренією, і зазначене захворювання позбавляє його здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними.

         Протягом І півріччя 2014 року в провадженні Тлумацького районного суду Івано-Франківської області не перебувало жодної справи про визнання фізичної особи недієздатною чи визнання фізичної особи обмежено дієздатною.

         Аналізуючи практику розгляду суддями Тлумацького районного суду Івано-Франківської області можна зробити висновок про те, що в основному суддями при розгляді заяв окремого провадження щодо визнання особи недієздатною чи обмежено дієздатною дотримуються норми матеріального та процесуального права, при вирішення справ даної категорії застосовується судова практика Верховного суду України та узагальнення Вищих спеціалізованих судів України та інші нормативно-правові акти повязані із особливостями розгляду даної категорії справ та призначенням судових експертиз.

 

 

 

 

В.о. голови

Тлумацького районного суду                                                                         Гавриш Я.М.