flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики розгляду кримінальних справ (кримінальних проваджень), передбачених статтями 204, 210, 211 КК України, розглянутих Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області у 2012-2013 рр., в яких вироки набрали законної сили

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ

судової практики розгляду кримінальних справ

(кримінальних проваджень), передбачених статтями 204, 210, 211 КК України,

розглянутих Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області                у 2012-2013 рр., в яких вироки набрали законної сили

 

         На виконання листа Апеляційного суду Івано-Франківської області від 18.02.2014 року № 4195/1502/08-14/14 Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області проведено узагальнення судової практики розгляду Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області у 2012-2013 рр. кримінальних справ (кримінальних проваджень), передбачених статтями 204, 210, 211 Кримінального кодексу України (далі КК України), в яких судові рішення набрали законної сили.

         Метою узагальнення є з’ясування проблемних питань, що виникають при застосуванні законодавства за злочини, передбачені статтями 204, 210, 211 КК України, складнощей, що виникають при кваліфікації таких діянь.

         Суспільно-небезпечні діяння (злочини), передбачені статтями 204, 210, 211 КК України належать до групи злочинів у сфері господарської діяльності, які передбачені розділом VII КК України.

         Злочини у сфері господарської діяльності – це суспільно-небезпечні діяння, що виникають з приводу незаконного виробництва, розподілу, обміну та споживання товарів, робіт і послуг.

         Кваліфікація злочинів у сфері господарської діяльності передбачає кримінально-правову оцінку суспільно небезпечних і протиправних діянь, що посягають на систему господарювання, заподіюючи шкоду суспільним відносинам, які складаються з приводу виробництва, розподілу, обміну та споживання товарів і послуг.

         При кваліфікації злочинів суддями Тлумацького районного суду Івано-Франківської області  враховано, що злочини у сфері господарської діяльності мають свій предмет.

         Стаття 204 КК України передбачає незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів. Частина 1 ст.204 КК України передбачає незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів.

         Предметом злочину, передбаченого ст.204 КК України, є:

1) алкогольні напої;

2) тютюнові вироби;

3) інші підакцизні товари.

         Алкогольні напої – це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 % обємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів. Крім власне алкогольних напоїв, до підакцизних товарів належать етиловий неденатурований спирт з вмістом спирту не менше як 80% об’ємних одиниць, спирт етиловий та інші спиртні денатуровані напої будь-якої міцності, а також складові спиртові напівфабрикати, які використовуються для виготовлення алкогольних напоїв.

        Тютюнові вироби – сигарети, цигарки, сигари, сигарили (тонкі сигари), а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн та інші вироби з тютюну і його замінники, які впливають на фізіологічний стан людини під час вживання.

        До інших підакцизних товарів належать:

1)    деякі транспортні засоби та шини до них;

2)    ювелірні вироби;

3)    нафтопродукти (авіаційний бензин, реактивне паливо, моторні бензини певних марок, дизельне пальне тощо);

4)    деякі продукти харчування (кава, ікра осетрових, краби готові або консервовані, шоколад з начинкою або без начинки, пиво солодове);

5)    інші товари (одяг хутровий із норки, нутрії, песця або лисиці, одяг із натуральної шкіри, рушниці спортивні, мисливські та для стрільби по мішенях, магнітофони та інша звукозаписувальна апаратура, печі мікрохвильові, офісні меблі, телевізійні приймачі кольорового зображення тощо).

          У 2012 році на розгляді у Тлумацькому районному суді Івано-Франківської області перебувало 3 кримінальні справи про злочини, передбачені ч.1 ст.204 КК України, предметом злочину яких виступали алкогольні напої, а саме:

-          кримінальна справа № 1-0916169/2011 року про обвинувачення Г. у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.204 КК України (головуюча суддя Бондаренко Г.Ю.);

-          кримінальна справа № 1-0916170/2011 року про обвинувачення С. у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.204 та ч.1 ст.216 КК України (головуючий суддя Гавриш Я.М.);

-          кримінальна справа № 916/3290/2012 року про обвинувачення М. у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.204 та ч.1 ст.216 КК України (головуюча суддя Луковкіна У.Ю.).

 Аналіз справ даної категорії свідчить, що органи дізнання і досудового слідства додержуються вимог ст.22 КПК України щодо всебічного, повного й об’єктивного дослідження обставин справи. Значну кількість злочинів органи досудового слідства виявляють шляхом санкціонованого обшуку за місцем проживання підозрюваних осіб.

       Так, у справі № 1-0916169/2011 року про обвинувачення Г. за ч.1 ст.204 КК України органами досудового слідства правильно кваліфіковано дії останньої. Підсудна Г. незаконно придбала, зберігала з метою збуту та збула незаконно виготовлені алкогольні напої, які є підакцизним товаром.

       Злочини було скоєно при слідуючих обставинах :

       10 жовтня 2011 року Г., діючи із корисливих спонукань, для отримання прибутку на вулиці в с. Тарасівка Тлумацького району  незаконно  придбала, з метою збуту, у невстановленої особи підакцизні товари - водно-спиртову суміш об'ємом 10000 мл. за гроші в сумі 344 гривні, яку  незаконно зберігала з метою збуту в підсобному приміщенні за місцем проживання в с. Тарасівка Тлумацького району. Вказану водно-спиртову суміш з вмістом спирту 37,4% об. придбала та зберігала в 20 скляних пляшках, місткістю 0,5 л. з логотипом горілки „Франківська срібляста горілка особлива", що були з наклеєними підробленими марками акцизного збору. У подальшому, в період з 10 по 13 жовтня 2011 року Г. збула придбану нею водно-спиртову суміш в кількості 4500 мл. в 0,5 л. скляних пляшках з логотипом горілки „Франківська срібляста горілка особлива" з вмістом спирту 37,4% невстановленим особам та громадянину Ч., отримуючи при цьому за водно-спиртову суміш гроші в сумі 27 гривень за одну 0,5 л. пляшку.

       Під час санкціонованого обшуку за місцем проживання Г. в с. Тарасівка Тлумацького району 13.10.2011 року у неї було виявлено та вилучено решту 5500 мл. водно-спиртової рідини. Також було вилучено водно-спиртову рідину у Ч. в кількості 500 мл. в скляній пляшці з-під горілки „Франківська срібляста горілка особлива", яку йому в цей день збула Г. Вищевказані водно-спиртові суміші за загальними ознаками, органолептичними характеристиками, міцністю та фізико-хімічними показниками не відповідають вимогам ДСТУ 4256-2003, виготовлені ймовірно не заводським способом або з грубим порушенням технологічного процесу.

       Призначаючи покарання підсудній суд врахував, що злочин передбачений ч. 1 ст. 204 КК України відноситься до злочинів невеликої тяжкості, підсудна судиться вперше, позитивно характеризується по місцю проживання, проживає у незадовільних матеріально-побутових умовах.   

       До обставин, які пом’якшують покарання, суд визнав щире каяття підсудної,  активне сприяння у розкритті злочину.

       Обставин, які обтяжують покарання  судом не встановлено.

       Згідно вироку Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 26 січня 2012 року Г. визнано винною за ч.1 ст.204 КК України та із застосуванням ст.69 КК України призначено їй покарання – 3000 грн. штрафу.

       Практика розгляду справ зазначеної категорії Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області свідчить про те, що вищевказані кримінальні справи розглядалися в порядку, передбаченому ст.299 КПК України (1960 року) і судді не досліджували докази в повному обсязі у зв’язку з визнанням підсудними своєї вини та фактичних обставин справи, які ніким не оспорювалися і судом встановлено, що підсудні правильно розуміли зміст цих обставин.

        При постановленні вироків по вищевказаних кримінальних справах в частині вирішення питань про речові докази, судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області чітко дотримувались вимог статті 81 КПК України (1960 року). Також суддями Тлумацького районного суду Івано-Франківської області відповідно до норм КПК України (1960 року) вирішувалися питання щодо стягнення витрат за проведення експертних досліджень у справах за злочини, передбачені ст. 204 КК України, що перебували в провадженні Тлумацького районного суду Івано-Франківської області протягом 2012 року.

        Наприклад, по кримінальній справі № 1-0916170/2011 року про обвинувачення С. у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.204, ч.1 ст.216 КК України згідно вироку Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 01 лютого 2012 року С. визнано винною за ч.1 ст.204, ч.1 ст.216 КК України та призначено їй покарання:

за ч.1 ст. 204 КК України - 8500 грн. штрафу з конфіскацією та знищенням 76 пляшок фальсифікованої горілки;

за ч.1 ст. 216 КК України – 1700 грн. штрафу.

На підставі ч.1 ст.70 КК України  призначено С. остаточне  покарання за сукупністю злочинів, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим– 8500 грн. штрафу з конфіскацією та знищенням 76 пляшок фальсифікованої горілки.

Речові докази по справі:

- 77 підроблених марок акцизного збору, які знаходяться на відповідальному зберіганні в камері схову речових доказів Тлумацького РВ УМВС в Івано –Франківській області – знищено.

         Стягнуто із засудженої С. на користь НДЕКЦ при УМВС України в Івано – Франківській області 421 грн. 92 коп. витрат за проведення експертизи; 421 грн. 92 коп. витрат за проведення експертизи; 450 грн. 24 коп. витрат за проведення експертизи; 450 грн. 24 коп. витрат за проведення експертизи.

       Вироки, якими засуджено осіб за вчинення злочинів, передбачених ч.1 ст.204 КК України, що перебували на розгляді в Тлумацькому районному суді Івано-Франківської області в апеляційному порядку не оскаржувалися.      

       У зв’язку з малою кількістю кримінальних справ та із застосуванням у них ст.299 КПК України (1960 року), по яких проведено дане узагальнення, проблемних питань, складнощів в судовій практиці розгляду суддями Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, що виникали б при кваліфікації дій підсудних за вчинення ними злочинів, передбачених ч.1 ст.204 КК України, що потребують роз’яснення Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ,  вдосконалення законодавства не було.

      У 2012 році в провадженні Тлумацького районного суду Івано-Франківської області кримінальних справ, передбачених ст.ст. 210, 211 КК України не перебувало.

      Також слід зазначити, що протягом 2013 року суддями Тлумацького районного суду Івано-Франківської області не розглядались кримінальні провадження, передбачені ст.ст.ст. 204, 210, 211 КК України.

      При призначенні міри покарання за злочини, передбачені ч.1 ст.204 КК України судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області у кожному випадку і щодо кожного підсудного, який визнається винуватим у вчиненні зазначеного злочину, суворо дотримуються вимоги ст.65 КК України стосовно загальних засад призначення покарання, оскільки саме через цю норму реалізуються принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання. Щодо підсудних покарання призначалося як в межах встановлених санкцією статті, частини статті КК України, так і нижче від найнижчої межі, встановлених в санкції статті, частини статті КК України, із застосуванням ст.69 КК України, з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи винних та обставин справи, які пом’якшують чи обтяжують покарання.

 
Голова

Тлумацького районного суду                                                             Н.І. Лущак


Калинюк 03479  2-15-46